Pomidory, papryka i ogórki kwitną, ale nie owocują? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje. Zadbaj o kilka rzeczy, a doczekasz się dobrych zbiorów

Katarzyna Józefowicz
Czasem rośliny dobrze kwitną, ale nie mają owoców. Przyczyny tego mogą być różne.
Czasem rośliny dobrze kwitną, ale nie mają owoców. Przyczyny tego mogą być różne. WikimediaImages - pixabay.com
Zdarza się, że rośliny takie jak pomidory, papryka czy ogórki pięknie kwitną, ale nie zawiązują owoców. Przyczyn tego przykrego zjawiska jest kilka. Sporo wynika z pewnych błędów w uprawie. Trzeba też zwrócić uwagę na warunki pogodowe i odpowiednio zadbać o rośliny. Sprawdź, co zrobić, żeby doczekać się udanych zbiorów pomidorów, papryki i ogórki.

Spis treści

Pomidory, papryka i ogórki to jedne z naszych ulubionych warzyw letnich. Niestety, ich uprawa nie zawsze kończy się powodzeniem, a my próżno czekamy na plony. Czasami jest to wynik naszych błędów lub zaniedbań, innym razem czynników atmosferycznych. Wszystkie trzy warzywa pochodzą z cieplejszego klimatu, dlatego łatwiej nad nimi zapanować pod osłonami. Tam jednak również czyhają na nie pewne zagrożenia. Więcej problemów sprawiają pomidory i papryka, dlatego to na nich powinniśmy się skupić.

Pomidory i papryka pod osłonami – ważna temperatura i wilgotność

Jedną z najczęstszych przyczyn ich słabego owocowania są złe warunki uprawowe, prowadzące do niedostatecznego zapylania kwiatów. Wprawdzie pomidor i papryka są roślinami samopylnymi i mają kwiaty obupłciowe, ale żeby pyłek zapylił znamię słupka, musi mieć szansę dojrzeć i się na niego dostać (np. z ruchem powietrza).
I tutaj pojawia się problem. Gdy w szklarni jest zbyt gorąco (powyżej 30°C) i sucho (poniżej 50%), pyłek wysycha i nie zapyla kwiatów. Gdy jest zimo (poniżej 15°C) i wilgotno (powyżej 70%), nie dojrzewa lub zlepia się i nie trafia na znamię słupka. Powodem słabego zapylania może być też duża różnica temperatur między dniem i nocą oraz brak ruchu powietrza.

Chcesz mieć pomidory, paprykę, ogórki? Wietrz i cieniuj szklarnię

Jeśli więc chcemy uniknąć podobnych problemów, zadbajmy o właściwe warunki pod osłonami. Cieniujmy szklarnie i tunele, opryskując latem ich ścianki wapnem lub specjalnymi preparatami do cieniowania np. Ceres Parasolex. Wietrzmy też pomieszczenia w czasie letnich upałów i zamykajmy je na okres chłodów i zimnych nocy. Dzięki temu utrzymamy pod osłonami odpowiednią temperaturę i wilgotność oraz ułatwimy pyłkowi dojrzewanie i przemieszczanie się. Możemy też sami przenieść pyłek na znamię słupka za pomocą małego pędzelka lub przez lekkie potrącanie roślin (sztuczne zapylenie tzw. hormonizacja, nie jest zalecane, gdyż wymaga sporego doświadczenia i wiedzy).

Błędy w nawożeniu papryki i pomidorów

Kolejnym czynnikiem odpowiadającym za brak owoców na pomidorach i papryce jest złe nawożenie. Rośliny zaopatrywane w dużą ilość azotu, lecz niewielką potasu i fosforu (a także mikroelementów np. boru), tworzą mnóstwo liści, ale mało owoców. Dlatego też do ich nawożenia starajmy się wykorzystywać nawozy naturalne takie jak np. biohumus lub nawozy wieloskładnikowe, przeznaczone specjalnie dla pomidorów i papryk (np. nawóz do pomidorów i papryki – Agrecol, Nawóz do pomidorów i papryki - Florovit).

O co jeszcze zadbać, żeby papryka i pomidory dobrze owocowały

Pomidory i papryka potrzebują też dużo wody, dlatego powodem braku owoców może być też susza i choroby grzybowe (szczególnie u pomidorów). Dlatego systematycznie, lecz umiarkowanie podlewajmy rośliny, a w razie potrzeby chrońmy je przed chorobami (preparatami ekologicznymi np. z drożdży lub środkami ochrony roślin np. Miedzian 50 WP).

W owocowaniu obu warzyw pomaga też usuwanie z krzaczków niepotrzebnych części zielonych, takich jak zbędne liście dolne, wybujałe wierzchołki (ogławianie), odrosty boczne (tzw. „wilki” u pomidorów).

Podpowiadamy: Jak zrobić domowy nawóz z drożdży i jak go stosować? To łatwe!

Problemy z ogórkami (i nie tylko)

Z brakiem owoców lub zrzucaniem zawiązków możemy się też spotkać u ogórków. Przyczyny są podobne jak u pomidora i papryki, ale z jedną różnicą. Ogórki to rośliny jednopienne rozdzielnopłciowe, tworzące na jednym krzaczku kwiaty męskie i żeńskie. Kwiaty męskie powstają zwykle jako pierwsze na długich, silnych pędach, a żeńskie na pędach krótszych. Z zapylaniem rośliny najczęściej dobrze sobie radzą, ale niekorzystne warunki mogą im to utrudnić.

Jedną z przyczyn pojawienia się problemów może być złe nawożenie. Wprawdzie ogórki są bardzo żarłoczne i lubią żyzne podłoże, ale dokarmiane nawozami z przewagą azotu, mogą wytworzyć więcej silnych, długich pędów z kwiatami męskimi, a mniej krótkich z kwiatami żeńskimi.

Rozwiązaniem jest zbilansowane nawożenie roślin odpowiednimi nawozami przeznaczonymi dla ogórków oraz skracanie im długich, mocnych pędów (zabieg pobudza roślinę do tworzenia pędów krótkich).

Ważnym zabiegiem jest też systematyczne podlewanie roślin, gdyż ogórki mają duże wymagania wodne i w okresie suszy, łatwo zrzucają zawiązki owoców. Problemy z owocowaniem możemy mieć też w przypadku innych roślin użytkowych np. truskawek (przewaga odmian o kwiatach męskich lub odmian obcopylnych, susza) czy malin (nieodpowiednie cięcie).  

Oczywiście do zapylenia kwiatów i powstania owoców potrzebne są pszczoły lub inne zapylacze. Dlatego ogólną przyczyną może być nieodpowiednia pogoda, gdy rośliny kwitły. Warto też sadzić rośliny miododajne, które zachęcą zapylacze do regularnego odwiedzania naszego ogrodu.

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pomidory, papryka i ogórki kwitną, ale nie owocują? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje. Zadbaj o kilka rzeczy, a doczekasz się dobrych zbiorów - e-Ogródek

Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl