Kuchnia bezpieczna dla dziecka: zwróć uwagę na urządzenie kuchni

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Kuchnia to przestrzeń, w której na dziecko czyha wiele zagrożeń. Dlatego trzeba zadbać o urządzenie kuchni bezpiecznej dla dziecka.
Kuchnia to przestrzeń, w której na dziecko czyha wiele zagrożeń. Dlatego trzeba zadbać o urządzenie kuchni bezpiecznej dla dziecka. Studio ADAD / sieć Max Kuchnie
Połączenie dziecięcej ciekawości świata z wyposażeniem kuchni może być wyjątkowo niebezpieczne dla naszej pociechy. Dlatego, kiedy w domu pojawia się dziecko, trzeba pomyśleć o takim urządzeniu kuchni, żeby była bezpieczna dla dziecka.

Oczywiście w momencie, kiedy nasze dziecko zaczyna sięgać po różne rzeczy i samodzielnie się poruszać, nie musimy urządzać kuchni od nowa. Chodzi raczej o zwrócenie uwagi na potencjalne niebezpieczeństwa. Na co dzień często o nich nie myślimy, ale dla dziecka kuchnia to prawdziwy poligon. W dodatku kuszący różnymi „zabawkami”.

Meble kuchenne bezpieczne dla dzieci

Warto sobie uświadomić, że szafki kuchenne i ich pozornie niewinna zawartość mogą stanowić zagrożenie dla dziecka. Drzwiczkami może przytrzasnąć sobie palce, ale również kuchenne akcesoria, a nawet odpadki to ryzyko wypadku lub zatrucia. Dlatego wszelkie ostre narzędzia lub akcesoria, które mogą się potłuc, lepiej umieścić w szafkach i szufladach znajdujących się na wysokości niedostępnej dla dziecka. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest montaż blokady uchwytów – tego typu akcesoria są niedrogie i łatwo dostępne, a ich montaż jest wyjątkowo prosty. Za to blokady uchwytów uniemożliwią dziecku otwieranie szafek kuchennych.
Silne detergenty warto umieścić w szafce zamykanej na klucz.
Zwróćmy też uwagę na stabilność sprzętów kuchennych. Zadbajmy o to, żeby np. wolnostojące szafki, krzesła, czy hokery nie przewróciły się na dziecko (np. przy próbie wspinaczki na nie). 
W każdym pomieszczeniu zagrożenie dla dzieci stanowią gniazdka elektryczne, które jednocześnie budzą wielką ciekawość maluchów. Wszystkie gniazdka, które znajdują się na wysokości dostępnej dla dziecka warto zabezpieczyć specjalnymi zaślepkami.

Bezpieczne sprzęty AGD

Jeśli mamy małe dzieci, to wybierając sprzęty AGD warto zwrócić uwagę na to, czy wybrane urządzenia są wyposażone w blokadę rodzicielską, która pozwala zablokować wszystkie przyciski w urządzeniu. Taka funkcja zapobiega samodzielnemu przestawieniu ustawień, czy uruchomieniu go przez dziecko.
W przypadku piekarnika warto wybrać model, który ma funkcję zimnych drzwiczek. W przypadku zabudowy kuchni, dobrze jest umieścić piekarnik na wysokości powyżej 1 m. Zabezpieczy to dziecko przed poparzeniem o rozgrzane drzwiczki (lub otwarciem pracującego piekarnika).
Wybierając płyty grzewcze, warto zastanowić się nad płytą indukcyjną – ponieważ nie nagrzewają się one w ogóle, są bezpieczne dla dzieci. Natomiast jeśli wybierzemy płytę gazową, powinna ona mieć przeciwwprzepływowe zabezpieczenie gazu (ten mechanizm odcina dopływ gazu do palnika, jeśli zgaśnie płomień).

Gotuj bezpiecznie

Poza samym wyposażeniem kuchni, dla bezpieczeństwa dziecka ważne są również nasze nawyki. Podczas gotowania starajmy się używać palników położonych najbliżej ściany (a więc najdalej od rąk dziecka). Zwracajmy też uwagę na to, żeby np. rączka patelni nie wystawała w stronę kuchni. Nigdy nie stawiajmy naczyń z gorącą zawartością blisko brzegu blatu lub stołu! Nawet kubek herbaty, który dziecko ściągnie na siebie może spowodować poważne oparzenia. A wystarczy do tego ułamek chwili. 
Nigdy nie zostawiajmy też włączonych do prądu urządzeń takich jak krajalnica, czy mikser, nawet jeśli odchodzimy od niego tylko na chwilę, a urządzenie stoi na blacie. Pamiętajmy, że dziecko może nie tylko zacząć „bawić” się samym urządzeniem, ale np. pociągnąć za zwisający kabel i zrobić sobie krzywdę.
Jeśli nasze dziecko jest ciekawe kuchni, warto zająć go bezpiecznymi przedmiotami, takimi jak plastikowe kubeczki, czy miseczki, albo drewniane łyżki.

Pamiętajmy też, że nawet najlepsze zabezpieczenia nie zwalniają nas z konieczności pilnowania dziecka, które przebywa w kuchni.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl