Truskawki i poziomki – nie tylko czerwone
Aromatyczne poziomki i pochodzące od nich pyszne truskawki to jedne z naszych ulubionych owoców sezonowych, dlatego chętnie uprawiamy je na działkach i w ogrodach. O ich dojrzałości świadczy zwykle piękna, intensywnie czerwona barwa, co jednak nie dotyczy nowych, oryginalnych odmian, wydających owoce w bardziej nietypowym, białym, żółtym lub kremowym kolorze.
Wprawdzie kolorowe truskawki czy poziomki nie są jeszcze tak popularne jak tradycyjne odmiany, ale ich walory ozdobne i użytkowe z pewnością docenią wszyscy amatorzy oryginalnych nowinek. Poziomki i truskawki mimo bliskiego pokrewieństwa znacznie różnią się od siebie i mają nieco inne wymagania, o czym warto pamiętać przed podjęciem się ich uprawy.
Jakie wymagania mają truskawki, a jakie poziomki
Poziomki preferują stanowiska półcieniste i dość wilgotne, żyzne, próchnicze, lekko kwaśne podłoża, truskawki wolą natomiast miejsca bardziej słoneczne i gleby o obojętnym odczynie pH. Poziomki lubią wilgoć i nie tolerują suszy. Truskawki natomiast nie lubią zbyt wilgotnej gleby, gdyż wtedy łatwo gniją i zapadają na choroby, ale też nie tolerują suszy.
Poziomki mają tendencję do tworzenia licznych, bardzo długich rozłogów, z kolei u truskawek ta szczególna cecha uzależniona jest od konkretnej odmiany, dlatego niektóre rośliny niemal nie tworzą rozłogów, inne natomiast tworzą je chętnie i w dużych ilościach. Liczne rozłogi to cecha pożądana u egzemplarzy uprawianych w wiszących doniczkach na balkonach i tarasach, jednak w ogrodzie ich długie, zakończone sadzonkami pędy mogą być kłopotliwe i trudne do opanowania (szczególnie w przypadku poziomek), dlatego rośliny czasem stają się dość ekspansywne.
Truskawki i poziomki różnią się jednak nie tylko wymaganiami i pokrojem, ale też wielkością owoców, które u poziomki są małe, miękkie i bardzo delikatne, natomiast u truskawki duże i bardziej twarde. Kolor owoców u obu gatunków jest zwykle czerwony, ale ich nowe odmiany mogą zaskakiwać oryginalną barwą.
Biała truskawka – truskawka ananasowa
Wśród truskawek na szczególną uwagę zasługuje odmiana „Pineberry” (spotykana też pod nazwą „White Dream”) bardziej znana jako truskawka ananasowa. Odmiana tworzy duże, pękate owoce o białej skórce i białym miąższu, z widocznymi na powierzchni drobnymi, intensywnie czerwonymi pestkami. Podobnie jak u tradycyjnych odmian, owoce dojrzewają w czerwcu. Są słodkie i mają ananasowy posmak, dlatego w ogrodzie warto posiadać chociaż jeden ich krzaczek.
Truskawkę ananasową można uprawiać zarówno w ogrodzie jak i w wiszących doniczkach na balkonach i tarasach, gdyż ma luźny pokrój i chętnie tworzy liczne, długie rozłogi.
Żółte i białe poziomki
U poziomek ciekawą odmianą jest natomiast „Yellow Wonder” tworząca bardzo oryginalne, dość duże, wysmukłe, stożkowe, żółte lub kremowe owoce o słodkim smaku. Owoce dojrzewają od wczesnego lata aż do jesieni, dzięki czemu można cieszyć się ich smakiem w okresie, gdy większość truskawek już zakończyła owocowanie.
Na uwagę zasługuje również odmiana poziomki ”Albofructa”, której owoce zaskakują białą barwą i wyjątkowo słodkim smakiem. Roślina rozwija zwarte kępy i tworzy liczne rozłogi, dzięki czemu mocno się rozrasta. Owocuje podobnie jak poprzednia odmiana od wczesnego lata (czerwiec) aż do jesieni (październik).
Jak uprawiać kolorowe truskawki i poziomki
Pomimo iż kolorowe owoce truskawek i poziomek bardzo różnią się wyglądem od owoców tradycyjnych odmian, mają podobne wymagania uprawowe i oczekują podobnych warunków uprawy. W czasie owocowania, szczególnie atrakcyjnie wyglądają w wiszących doniczkach na balkonach i tarasach, ale równie dobrze prezentują się też w ogrodzie. Ich owoce, ze względu na nietypową barwę, mogą być też niezwykle oryginalnym i atrakcyjnym dodatkiem do wielu deserów.
Polecamy: Dania i desery z truskawkami - praktyczne przepisy