Jakie rolety do okien dachowych wybrać

Antonina Manikowska
Rolety do okien dachowych powinny stanowić nie tylko ozdobę, choć to z pewnością jeden z warunków koniecznych. Powinny także – a może przede wszystkim – chronić nasze pomieszczenia przed nadmiernym nasłonecznieniem w lecie (poddasze szybko się nagrzewa) i stratami ciepła zimą.

Wewnętrzne rolety do okien dachowych
Rolety do okien połaciowych wymagają specjalnego montażu, ponieważ muszą być dostosowane do położenia i sposobu otwierania okna. Oprócz ręcznego podnoszenia i opuszczania roletami do okien dachowych można sterować również za pomocą pilota.

Najbardziej popularna jest roleta z tkaniny zwinięta na rolce ukrytej w listwie aluminiowej przy górnej krawędzi okna. Zaczepy przymocowane do boków ościeżnicy utrzymują zaciągniętą roletę przy szybie i umożliwiają pozostawienie jej w dwóch lub trzech wybranych pozycjach tak, że może ona zasłaniać całe okno, jego połowę lub jedną trzecią

Jakie rolety do okien dachowych wybrać
Jakie rolety do okien dachowych wybrać
Jakie rolety do okien dachowych wybrać

Innym rozwiązaniem są rolety wyposażone w boczne prowadnice. Ich brzegi są ukryte w listwach aluminiowych, dzięki czemu stanowią bardziej szczelną ochronę, a także zasłaniają okno na dowolnej wysokości. Dla lepszej ochrony przed słońcem możemy wybrać na okna dachowe rolety zaciemniające – wykonane z grubszego materiału, który niemal wcale nie przepuszcza światła lub rolety refleksyjne – z materiału odbijającego światło i promieniowanie, dzięki czemu we wnętrzu panuje przyjemny chłód.

Jakie rolety do okien dachowych wybrać
Jakie rolety do okien dachowych wybrać
Jakie rolety do okien dachowych wybrać

Rolety plisowane to jedne z bardziej dekoracyjnych rozwiązań. Dostępne są w różnorodnych tkaninach i wielu kolorach, co pozwala uzyskać nie tylko oryginalny efekt dekoracyjny, ale również świetlny. Zwykle można tu operować zarówno górną, jak i dolną listwą, co pozwala na zatrzymanie ich w dowolnej pozycji wzdłuż aluminiowych prowadnic. Na poddaszu warto zamontować plisy wykonane z podwójnej warstwy materiału. Pozwoli to na lepsze zaciemnienie i ochronę przed upałem w lecie, w zimie natomiast na zredukowanie strat ciepła.

Jakie rolety do okien dachowych wybrać
Jakie rolety do okien dachowych wybrać

Zewnętrzne rolety na okna dachowe
Rolety zewnętrzne nie tylko redukują dopływ ciepła latem i zapobiegają jego utracie zimą, lecz także tłumią hałas, chronią przed ciężkimi warunkami pogodowymi oraz włamaniem. Pancerze takich rolet zbudowane są najczęściej z elementów aluminiowych. Można nimi sterować manualnie (za pomocą specjalnej korby) lub automatycznie (przełącznikiem ściennym bądź pilotem).

Jakie rolety do okien dachowych wybrać
Jakie rolety do okien dachowych wybrać

Producenci akcesoriów do okien dachowych prześcigają się w oferowaniu nowości i wciąż proponują coraz bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania. W jednym z pomieszczeń można np. zamontować panel sterujący, który programujemy tak, aby osłony podnosiły się i opuszczały w konkretnych godzinach lub w zależności od stopnia nasłonecznienia. Jest to również możliwe poprzez aktywację i dezaktywację systemu alarmowego (wyjście z domu – zamykanie rolet, wejście do domu – otwieranie). System sam wykrywa obecność ludzi i otwiera rolety w chwili dezaktywacji alarmu.

Innym rozwiązaniem są rolety wykonane z włókien szklanych i PVC. Chronią one prywatność domowników, zasłaniając pomieszczenie z zewnątrz, ale z wewnętrznej strony są przejrzyste. Najlepiej sprawdzają się na dużych powierzchniach, są popularne nie tylko w domach, ale także w biurach.

Rolety do okien dachowych zasilane słońcem
Zarówno rolety wewnętrzne, jak i zewnętrzne mogą być zasilane energią słoneczną. W przypadku rolet wewnętrznych energia słoneczna jest gromadzona w specjalnym panelu umieszczonym w dolnej listwie. Rolety zewnętrzne wyposażone są w mały panel słoneczny wmontowany w górną część kasety. W obu przypadkach umiejscowienie panelu jest dyskretne i nie przeszkadza w użytkowaniu. Dzięki zastosowanym bateriom słonecznym można oszczędzać energię elektryczną. Operowanie roletami solarnymi nie wymaga dodatkowego źródła zasilania ani doprowadzenia okablowania. Ich obsługa odbywa się za pomocą pilota zdalnego sterowania.

Wybór wzorów, kolorów i materiałów, a także mechanizmów oraz sposobów otwierania i zamykania jest tak ogromny, że każdy z pewnością wybierze model odpowiadający własnym potrzebom i upodobaniom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl