Jak ubezpieczyć mieszkanie pod kredyt?

Materiał promocyjny
freepik.com
Umowa o kredyt hipoteczny przy zakupie mieszkania to nie tylko zobowiązanie na lata, ale i wiele formalności. Jedną z nich jest wykup polisy zabezpieczającej lokal z cesją na bank. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że polisa pod kredyt hipoteczny powinna być zabezpieczeniem mieszkania nie tylko na wartość zaciągniętej pożyczki.


Jakie ubezpieczenie mieszkania jest wymagane przez bank?

Banki z reguły nie mają wygórowanych oczekiwań co do zakresu polisy. W zupełności do kredytu hipotecznego wystarczy zawrzeć umowę na ubezpieczenie murów mieszkania oraz elementów stałych od ognia i innych nieszczęśliwych zdarzeń losowych (np. powodzi). Dzięki temu bank, jako współwłaściciel nieruchomości do czasu spłaty kredytu, amortyzuje swoje straty na wypadek np. jej całkowitego zniszczenia w wyniku pożaru. Aby było to możliwe, należy dokonać cesji ubezpieczenia na bank, czyli przeniesienia na niego praw do wierzytelności. Co to oznacza? Osoby biorące kredyt na mieszkanie będą oczywiście opłacać składkę polisy, jednak ewentualną rekompensatę za poniesione straty ubezpieczyciel wypłaci bankowi.

 
Na jaką sumę ubezpieczyć mieszkanie pod kredyt?
Wydawałoby się, że naturalnym byłoby ubezpieczenie mieszkania pod kredyt właśnie na wartość zaciągniętego kredytu (bez wkładu własnego). Wprawdzie w pełni zabezpieczy to należności dla banku i dzięki temu składka za polisę będzie niższa, jednak nie jest to do końca dobry tok rozumowania. Dlaczego? W przypadku np. eksplozji może się okazać, że mieszkanie nie nadaje się do użytku. Właściciele feralnego lokalu w wyniku niedoubezpieczenia mieszkania nie będą mieć już na głowie kredytu, ale zostaną bez dachu nad głową, w dodatku z utopionymi pieniędzmi w wykończenie swojego wymarzonego mieszkania.

Dlatego też dobrze jest wziąć pod uwagę realną wartość mieszkania, także z jego wyposażeniem. W takiej sytuacji, gdy kredyt wzięty na mieszkanie będzie już w większości spłacony, to odszkodowanie w wysokości powyżej kwoty należnej bankowi, otrzyma właściciel. 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank?
Tak jak u wszystkich ubezpieczeń majątkowych, także i tu cena polisy będzie zależała od wielu czynników, a zwłaszcza od wysokości sumy ubezpieczenia oraz zakresu ochrony. Wysokość składki w podstawowym wariancie polisy zwykle zaczyna się od około 200 zł. 

Gdzie można znaleźć ubezpieczenie mieszkania pod kredyt hipoteczny?
Banki bardzo często proponują polisę ubezpieczeniową w momencie podpisywania umowy kredytowej, co nierzadko wiąże się z określonymi profitami (np. niższą prowizją). Oczywiście wybór takiego ubezpieczenia wprost od banku jest najmniej czasochłonną opcją, jednak nie zawsze najlepszą i najtańszą.

Warto podkreślić, że wcale nie ma obowiązku skorzystania z propozycji banku. Bez problemu można ubezpieczyć mieszkanie pod kredyt na własną rękę np. w lokalnych agencjach ubezpieczeniowych.

Alternatywą dla tradycyjnej formy zawierania umowy są internetowe kalkulatory i porównywarki ubezpieczeń. Posiadają one zazwyczaj opcję “pod kredyt”. Dzięki temu łatwo można dobrać odpowiedni zakres ochrony i wybrać wśród wybranych propozycji korzystne, a równocześnie najtańsze ubezpieczenie mieszkania do kredytu.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl