Jedna fotografia potrafi zmienić charakter wnętrza. Z czasem zaczęliśmy chcieć czegoś „więcej” – dosłownie. Fotografie obecnie zdobią całe ściany. Fototapeta z łatwością przyjęła się w naszych domostwach i jej entuzjastów nie ubywa.
Mało kto wie, że pierwsze doświadczenia z fototapetą miały miejsce już około 30 lat temu. Jak na prototyp przystało, fototapeta wówczas powstawała ze słabego jakościowo materiału i opierała się na dość ubogiej tematyce. Udoskonalana jednak przez te wszystkie lata pozwala nam stworzyć w czterech ścianach prawdziwe arcydzieła sztuki wnętrzarskiej. Fototapety są lubiane ze względu na prosty, szybki i niedrogi sposób na dokonanie prawdziwej metamorfozy.
Ze względu na rodzaj użytego materiału wyróżnimy fototapety:
- papierowe (najtańsze i najpopularniejsze, najczęściej z papieru syntetycznego),
- winylowe (najtrwalsze, wodoodporne, wielokrotnie zmywalne, ukrywają drobne niedoskonałości ściany ale nie pozwalają jej oddychać),
- tekstylne (najdroższe i uważane za najbardziej efektowne),
- z włókna szklanego (o dużej wytrzymałości, zalecane nawet jako alternatywa dla glazury
w kuchni czy łazience).
Obecnie na rynku mamy ogromny wybór wśród producentów fototapet. Oferują oni zarówno gotowe wzory i grafiki jak i możliwość wykonania fototapety na specjalne zamówienie. Możemy zatem cieszyć się osobiście wykonanym zdjęciem w dowolnym pomieszczeniu. Tematyka porusza w zasadzie każdą dziedzinę życia. Nie jest więc problemem dopasowanie fototapety do odpowiedniego wnętrza, nieważne czy jest to salon, pokój dziecka czy gabinet. Fototapeta drukowana jest na ploterze na specjalnym syntetycznym papierze (np. z dodatkiem lateksu), nasączanym potem klejem wodnym dla nadania większej wytrzymałości. Zabezpieczona dodatkowo folią ochronna może być zmywana na mokro, a grafika i kolory są lepiej chronione przed płowieniem. Fototapety opanowały również inne powierzchnie. Okleja się nimi drzwi, panele meblowe czy przestrzeń nad blatem roboczym w kuchni. Najlepszy efekt uzyskamy zestawiając kontrastująco fototapetę z jednolitymi meblami.
Fototapetę można bez problemu zamówić przez Internet. Wiele stron umożliwia wycenienie jej w zależności od rozmiaru czy koloru (możliwość wyboru wersji czarno-białej czy sepii). Fototapeta w sepii może być doskonałym akcentem stylizowanych wnętrz, czarno-biała natomiast nada szyku właściwie każdemu wnętrzu. Może ona przyjmować naprawdę imponujące rozmiary. Ich ograniczeniem jednak może być głównie zła jakość fotografii. Podobnie jak tapeta, fototapeta sprzedawana jest w tzw. brytach. Przy wyborze fototapety należy uwzględnić szerokość rolki. Średnio waha się ona od 60 do 125 cm. Średnio koszt fototapety zaczyna się od kilkudziesięciu złotych za metr wzwyż i uzależniony jest od wielu czynników. Wzór wybiera się z reguły z gotowej galerii producenta albo z banku zdjęć fotografii i grafik (wtedy do pierwszego metra fototapety doliczana jest niewielka opłata licencyjna). Laminowanie nieznacznie zwiększa koszt fototapety, za to w dużym stopniu chroni farbę. Do wyboru mamy laminat matowy i z połyskiem (bardziej uwydatnia nierówności ściany). Fototapeta powinna być zabezpieczona laminatem z folii albo przynajmniej laminatem płynnym nakładanym na gorąco. Każda tapeta po zalaminowaniu jest teoretycznie „zmywalna, ale tak naprawdę odporna na czyszczenie jest tylko taka fototapeta, której i podkład, i farba, i laminat są możliwie wysokiej jakości.
Jeśli fototapeta jest duża i składa się z kilku części, warto poprosić o pomoc w przyklejeniu jej kogoś doświadczonego w boju. Okazuje się bowiem, że nie jest to takie proste. Warto rozważyć zlecenie montażu firmie, z której pochodzi fototapeta bądź wykwalifikowanej firmie zewnętrznej. Jeśli jednak są wśród was „Zosie samosie”, poproście mimo to o pomoc chociażby znajomego. Zabieranie się do tej pracy w pojedynkę to zdecydowanie zły pomysł. Przy zamówieniu warto dopytać się producenta czy fototapeta klejona jest na zakład, a jeśli tak to jak duży. Pamiętajmy, że zawsze zakłady będą widoczne, a dodatkowo wyeksponują nieumiejętne położenie fototapety. Jeśli zależy nam na gładkiej ścianie, wybierzmy fototapetę klejoną wzdłuż krawędzi. Jak tylko wejdziemy w posiadanie naszej wymarzonej fototapety, koniecznie prześledźmy zgodność kolorów i zgrywanie się wzorów na brytach. Jeśli zauważymy nieprawidłowość podczas klejenia fototapety, nie będziemy mieć już możliwości reklamacji.
Przed naklejeniem fototapety, należy przygotować powierzchnię ściany. Łuszcząca się farba powinna być usunięta, dziury załatane,
a nierówności zlikwidowane. Ponadto dobrze jest przemyć ścianę wodą i osuszyć, po czym zagruntować unigruntem lub klejem malarskim dla zwiększenia przyczepności. W zależności od nośnika fototapety, może się okazać ze intensywny kolor ściany będzie przez nią przebijał. Dobrze jest więc wcześniej prześledzić fototapety najlepsze do danej powierzchni. W pomieszczeniach wilgotnych takich jak łazienka czy kuchnia, ścianę pokrywa się dodatkowo warstwą zaprawy wodoszczelnej. Przed rozpoczęciem naklejania fototapety, należy usunąć listwy przypodłogowe, włączniki oraz gniazdka. Warto dla bezpieczeństwa dopytać się producenta przed zakupem, czy załącza instrukcję z postępowaniem. Fototapeta to świetny sposób na odświeżenie każdego wnętrza. Pozwoli wyrazić naszą osobowość i wprowadzi odrobinę magii. Da nam namiastkę miejsc, które chcielibyśmy zwiedzić, wspaniałych krajobrazów, dzikiej przyrody czy sztuki. Możemy się otoczyć wszystkim co nas inspiruje i wprawia nas w błogi nastrój.