Domowa siłownia - podłoga i ściany

Marta Lasek
Mamy już wygospodarowane miejsce na naszą domową siłownię…ale co dalej. Pewne jest, że chcemy czerpać radość i satysfakcję z wysiłku fizycznego we własnych czterech ścianach ale niekoniecznie chcemy uprzykrzać rytm dnia pozostałym domownikom czy sąsiadom. Zainteresujmy się więc jak rozwiązać kwestie takie jak ryzyko urazu czy emitowany hałas. Kluczem są podłoga oraz ściany.

Chcąc nie chcąc ambitniejszy trening wiąże się z hałasem. Nieistotne czy jest to odgłos uderzających ciężarków, rowerka stacjonarnego czy muzyki, która nam towarzyszy i nadaje rytm. Hałas związany z eksploatacją przyrządów do ćwiczeń jest tym większy, im mniejsza jest powierzchnia użytkowa. Jeśli mamy taką możliwość postarajmy się „wyciszyć” naszą domową siłownię. Do wygłuszenia ścian pomocny może okazać się np. korek. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów mat i płyt przeznaczonych do montażu na ścianach. Pamiętajmy, że tego typu pomieszczenie nie powinno nas przytłaczać. Trzymajmy się jasnej tonacji barw i stosujmy je zarówno na ścianach jak i na suficie. Jest to zwłaszcza istotne przy niewielkim pomieszczeniu.

W przypadku podłogi warto użyć gumowych mat podłogowych, które nie tylko zapewnią izolację akustyczną ale będą również chroniły posadzkę przed uszkodzeniami spowodowanymi przykładowo upadkiem hantli. Nie musimy bynajmniej przeznaczać na to całej powierzchni podłogi. Wystarczy, że znajdą się one w strefie sprzętu, na którym ćwiczymy (np. bieżni). Asortyment mat wygłuszających i ścianek pozwala zaspokoić nawet najbardziej wybrednych klientów. Dzięki temu możemy nadać naszej siłowni wyjątkowy klimat, co sprawi, że będziemy jeszcze chętniej w niej przebywać.
Koniecznie zadbajmy o to by podłoga w siłowni nie była śliska i stawiała odpowiedni opór. Do wielu grup ćwiczeń będziemy nosić sportowe obuwie. Przy doborze podłogi zwracajmy uwagę na jej elastyczność, odporność na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne oraz łatwość w utrzymaniu czystości. Zachowywanie czystości jest ważne, gdyż wiele typów ćwiczeń sprowadza się do tzw. parteru, gdzie przykładowo musimy oprzeć na podłodze dłonie. Jeśli nie dysponujemy dużym budżetem, połóżmy na podłodze tańszą ale odporną wykładzinę. „Goła” posadzka jest niemile widziana. Dużo lepiej jest chociażby rozłożenie na czas ćwiczeń chodnika lub koca. Takie półśrodki mogą nas uchronić przed przeciążeniem chociażby stawów czy pozwolą w pewnym stopniu wygłuszyć nasze wzmagania z ciężarkami.
Pomieszczenie przeznaczone na domową siłownię powinno przede wszystkim mieć zapewnioną odpowiednią nośność stropu i wytrzymać dodatkowe obciążenia dynamiczne. Jeśli na wyższej kondygnacji zamierzamy postawić ciężki sprzęt do ćwiczeń, konstrukcja stropu wymaga dodatkowego wzmocnienia.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl