Telewizja naziemna i satelitarna – czym się różnią?

Materiał promocyjny
Telewizja naziemna i satelitarna to dwie najpopularniejsze opcje rozważane przez osoby chcące cieszyć się w swoim domu sygnałem telewizyjnym na żywo. Jakie są między nimi różnice, a co je łączy? Co jest potrzebne do odbioru sygnału? Czy korzystanie z telewizji naziemnej jest darmo-we? Odpowiemy dziś na te i wiele innych pytań!

Jak działa telewizja naziemna i satelitarna?

Zarówno telewizja naziemna, jak i satelitarna wykorzystują dziś sygnał cyfrowy (naziemna od 2015 roku w Europie), a główna różnica to sposób jego docierania do telewizora:

  • Telewizja naziemna nadawana jest przez nadajniki umiejscowione w określonych punktach – na dachach budynków czy specjalnych masztach. Dzięki domowym antenom możemy odbierać sygnał radiowy, który następnie przetwarzany jest przez dekoder na obraz – telewizję, którą widzimy na ekranie. W ramach telewizji naziemnej mamy w Polsce dostęp do kilkudziesięciu darmowych kanałów telewizyjnych.
  • Telewizja satelitarna działa w sposób podobny, jednak na znacznie większą skalę. Nadajniki nie są bowiem umiejscowione na dachach i masztach. Zamiast tego transpondery przemieszczają się po orbicie wokółziemskiej. Nadawcy telewizji docierają do nich, kierując sygnał w ich stronę, skąd przesyłany jest do dekoderów na całym świecie. Później cykl wygląda bardzo podobnie – dekodery przetwarzają sygnał na obraz i dźwięk. Większość kanałów jest specjalnie kodowana. By zyskać do nich dostęp, należy opłacać abonament u dostawcy usługi.

Sygnał satelitarny dociera zdecydowanie dalej niż telewizja naziemna, jednak i on ma swoje wady. Jedną z nich jest wpływ warunków atmosferycznych na jakość odbioru.

Sprzęt do odbioru sygnału telewizyjnego

Telewizja naziemna wymaga od nas posiadania anteny oraz dekodera DVB-T (od marca 2022 roku standardem będzie DVB-T2). Oba te elementy muszą być oczywiście połączone przewodem. Dekoder powinien cechować się standardem kodowania HEVC. Rodzaj anteny należy dobrać do własnych potrzeb (głównie odległości od najbliższego nadajnika).

Odbiór sygnału satelitarnego będzie wymagał posiadania dedykowanej anteny satelitarnej z konwerterem oraz dekodera satelitarnego. Te ostatnie różnią się między sobą dostępnymi funkcjami (jak na przykład nagrywanie programów, ilość dostępnej pamięci) oraz rozdzielczością. Najlepszym wyborem będzie dziś zakup dekodera pozwalającego na odbiór telewizji w rozdzielczości 4K. Większość dekoderów satelitarnych obsługuje także telewizję naziemną (DVB-T/DVB-T2).

Gotowe zestawy do odbioru telewizji naziemnej i satelitarnej bez trudu kupić można w dużych sklepach z elektroniką użytkową. Gdzie na przykład?Duży wybór sprzętu i urządzeń RTV znajdziesz na MediaMarkt.pl.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl