Wiele jest sposobów na skuteczne i ładne zasłonięcie okna. Jednak obok żaluzji, moskitier, verticali, mat i różnego rodzaju rolet, tradycyjne firanki i zasłony nadal znajdują wielu zwolenników. Tkanina wraz z dopasowanym do niej i do stylu pomieszczenia karniszem tworzą efektowną kompozycję.
Wybór i montaż
Przed zakupem karnisza należy przemyśleć sposób montażu (do ściany, do sufitu lub rozporowo) oraz zdecydować, czy ma być pojedynczy czy podwójny. Podwójny karnisz jest potrzebny, gdy chcemy powiesić równocześnie firankę i zasłonę. Jeśli wybrany model nie występuje w wersji podwójnej, zwykle można do niego dokupić dodatkową szynę, której kolor można dopasować do karnisza - wtedy zasłonkę wieszamy na rurze, a firankę na szynie. Karnisz powinien być umieszczony na wysokości co najmniej 5 cm powyżej nadproża okiennego, zachowując przy tym około 20 cm odległości (z każdej strony) od boków wnęki oraz około 10-15 cm odległości od ściany – okno da się swobodnie otworzyć, a firanki nie będą opierały się o parapet.
Najpopularniejsze są karnisze metalowe składające się z drążka (o różnej grubości) oraz wsporników. Na drążek nawleka się kółka z żabkami lub haczykami i przymocowuje do ściany lub sufitu. Zaletą tych karniszy jest duża różnorodność zakończeń, które można dopasować do charakteru wnętrza i naszego gustu. Zamiast kółek z żabkami można też w zasłonkę wszyć specjalne przelotki – efekt jest ciekawy, jednak to rozwiązanie bardziej pracochłonne.
Przy długim karniszu konieczne jest czasami zamocowanie dodatkowych wsporników na środku karnisza, przez co nie da się poruszać firanką na całej jego długości. Jeśli przeszkadza nam odgłos przesuwania metalowych kółek po rurze, możemy wybrać delikatniejsze, plastikowe haczyki. Aby zastąpić kółka i żabki, można też zawiesić zasłonkę na szelkach lub troczkach – bez odpinania łatwiej ją zdjąć i ponownie powiesić.
Często spotykane są także karnisze drewniane - dobrze komponują się z wystrojem tradycyjnych wnętrz. Drewniane i plastikowe karnisze są cichsze i tańsze niż metalowe.
Cienka linia
Wielbiciele minimalizmu mogą zdecydować się na karnisze linkowe, składające się z metalowej linki, wsporników i żabek. Najlepiej wieszać na nich lekkie firanki; przy cięższych można zastosować specjalne napinacze, dzięki którym linka nie będzie się wyginać. Karnisze mogą mieć jedną, dwie,
a nawet trzy linki, w kolorach srebrnym (stalowym) lub złotym (albo miedzianym). Ich zalety to atrakcyjna cena i możliwość skrócenia. Pasują do nowoczesnych wnętrz, podkreślając urok delikatnych, zwiewnych tkanin.
Karnisze elektryczne
Na długich przeszklonych ścianach, ale także w pojedynczych oknach, można zawiesić karnisz
z napędem elektrycznym – to rozwiązanie stosuje się w salach konferencyjnych, restauracjach, kawiarniach, stylowych salach teatralnych i zabytkowych wnętrzach, ale także w mieszkaniach. System składa się z szyny napędowej, silnika i uchwytów mocujących. Można nimi sterować pilotem radiowym, przełącznikiem klawiszowym lub za pomocą komputera. Przy tym rozwiązaniu zasłony poruszają się bardzo cicho.
Szeroki wybór karniszy pozwala kupić model podkreślający charakter wnętrza. Można znaleźć karnisze w stylu retro, tradycyjne lub dopasowane do mieszkania nowoczesnego. Solidne wykonanie gwarantuje trwałość karnisza. Niezależnie od materiału, z jakiego zrobiony jest karnisz, wszystkie elementy (rurka, zakończenia, żabki, haczyki) stanowią komplet i pasują do siebie. Efektownie wyglądają karnisze zdobione oryginalnymi wzorami, kryształkami Swarovskiego,
ze szklanymi czy porcelanowymi podświetlanymi zakończeniami lub kolorowe w wersji dla dzieci -
są ciekawym elementem wystroju wnętrza, jednak ich cena jest odpowiednio wyższa. Producenci mogą też wykonać karnisz według projektu klienta.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?