Oświetlenie domu – nowe możliwości z ledami
Oświetlenie pomieszczeń ma oczywiście funkcję praktyczną, ale też dekoracyjną. Dlatego powinniśmy dobrze je przemyśleć. Poza ogólnym oświetleniem, zaplanujmy oświetlenie miejscowe. Tym bardziej, że rozwój techniki oświetleniowej daje nam bardzo bogate i zróżnicowane możliwości. Prawdziwą rewolucję wprowadziło oświetlenie ledowe. Jest ono dostępne w przeróżnych postaciach i formach, ale ma dwie podstawowe wspólne cechy – nie nagrzewa się i pobiera mało prądu. Można je stosować na różnych powierzchniach i w różnych miejscach. A rachunki za prąd nie zrujnują nas, nawet w przypadku rozbudowanego oświetlenia. Warto o tym pamiętać i pomyśleć o różnych miejscach, które warto dodatkowo oświetlić.
Oświetlenie miejscowe – zastosowania praktyczne
Oświetlenie miejscowe może wyglądać bardzo dekoracyjnie i często decydujemy się na nie ze względów estetycznych. Za pomocą światła możemy wyeksponować jakieś elementy wystroju pokoju. Ale oświetlenie miejscowe może też być bardzo praktyczne.
W szczególności powinniśmy o nim pomyśleć w kuchni – i oświetlić blaty robocze. Do tego celu bardzo dobrze nadaje się oświetlenie podszafkowe – montowane od spodu wiszących szafek. Panele ledowe można też zamontować np. do półek regału. W salonie pomoże nam znaleźć książkę, czy wazon, w pomieszczeniu gospodarczym – potrzebne akcesoria, czy narzędzia.
Praktyczne oświetlenie miejscowe przyda się także w szafach i garderobach. Oświetlenie zamontowane w szafie, czy garderobie znacząco ułatwi porządki, czy poszukiwania potrzebnych rzeczy. Zupełnie inne spojrzenie da nam również oświetlenie zamontowane w szufladach. W przypadku takich miejsc, dobrym rozwiązaniem jest oświetlenie z czujnikiem, które włącza się po wysunięciu szuflady, czy otwarciu szafy.
W łazience oświetlenie miejscowe na pewno przyda się przy lustrze. Tu mamy więcej możliwości niż oświetlenie LED, ale i ono nada się doskonale.
Modne efekty dekoracyjne stworzone światłem
Oświetlenie miejscowe daje też ciekawe możliwości aranżacyjne. Wykorzystywanie światła do kreowania przestrzeni stało się po prostu modne. I można to uznać za dobry trend. Bardzo ciekawie prezentują się np. meble kuchenne podświetlone od spodu. Tak podświetlone meble wyglądają na znacznie lżejsze, a pomieszczenie optycznie wydaje się większe. Ciekawie wygląda także delikatne podświetlenie zagłówka łóżka w sypialni, czy spodu obudowy wanny. Jeśli mamy przeszklone witrynki, pomyślmy o oświetleniu ich wnętrza.
Oświetlenie LED – do wyboru, do koloru
Wybierając oświetlenie miejscowe pamiętajmy, że oświetlenie ledowe ma różną barwę – od ciepłej, przez neutralną, do zimnej. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, ale barwa światła wpływa na naszą aktywność i samopoczucie. Barwy ciepłe sprzyjają wypoczynkowi i relaksowi, zimne – działają pobudzająco i są dobre do pracy. Najbardziej wszechstronne jest światło neutralne, białe (czyli mające ok. 4000 Kelwinów). Weźmy to pod uwagę, wybierając oświetlenie do poszczególnych zastosowań.
Jeśli chodzi o oświetlenie miejscowe, to do wyboru mamy takie formy, jak: taśmy LED, panele oświetleniowe (również z czujnikiem ruchu), oświetlenie punktowe, lampki podszafkowe, czy oświetlenie LED do szafy z czujnikiem wibracji. Wszystkie te elementy są łatwe w montażu. Pamiętajmy jednak, że do niektórych elementów potrzebny jest zasilacz – upewnijmy się, czy producent dołącza go do oświetlenia, czy trzeba zaopatrzyć się w niego osobno.