Kuchnia ogrodowa – pomysł na lato 2024. Modna przestrzeń do gotowania na świeżym powietrzu. Letnia kuchnia to hit w ogrodzie

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 7 lat
Marzysz o własnej kuchni ogrodowej? Lubisz latem przygotowywać posiłki na świeżym powietrzu? Niezależnie od tego, czy preferujesz kameralne spotkania przy grillu, czy duże przyjęcia, sprawdź, co powinno się znaleźć w letniej kuchni. Zobacz, jak zorganizować idealną kuchnię ogrodową na lato 2024.

Spis treści

Kuchnia ogrodowa – od czego zacząć?

Kuchnia ogrodowa to pomysł na stworzenie wyjątkowej przestrzeni do przygotowywania smakołyków na wolnym powietrzu. Moda na letnie kuchnie powróciła, bo idealnie wpisuje się w trend na zapraszanie gości i wspólne gotowanie. Niezależnie od tego, czy jesteś weekendowym kucharzem, czy mistrzem grillowania, odpowiednio zaprojektowana kuchnia ogrodowa sprawi, że zyskasz idealne miejsce do wspólnego biesiadowania z rodziną i przyjaciółmi.

Kuchnia w ogrodzie to hit na lato 2024
Kuchnia letnia to teraz modny pomysł na gotowanie w plenerze mpfoto71/123rf

Najpierw dobrze się zastanów, gdzie zaplanujesz w ogrodzie plenerową kuchnię. Wybór odpowiedniego miejsca jest kluczowy, żeby gotowanie na wolnym powietrzu nie było kolejnym obowiązkiem, a sprawiało przyjemność i dawało mnóstwo frajdy. Idealna kuchnia ogrodowa powinna być zlokalizowana w zacisznej części ogrodu, ale jednocześnie w niedalekiej odległości od domu, co ułatwi transport jedzenia i naczyń. Zwróć uwagę na ekspozycję na słońce i zadbaj o cień. Wykorzystaj naturalne ochrony przed wiatrem, czyli np. żywopłot czy ogrodowy zakątek. Zadbaj o to, żeby letnia kuchnia ogrodowa była zlokalizowana tak, żeby dym nie docierał do wnętrza domu czy posesji sąsiadów.

Jak zaplanować kuchnię ogrodową?

Kuchnia letnia w ogrodzie powinna być trwała i odporna na działanie zmiennych warunków atmosferycznych:

  1. Projektując letnią kuchnię pamiętaj więc, żeby korzystać wyłącznie z solidnych materiałów, które subtelnie komponują się z otoczeniem i dobrze sprawdzą się na wolnym powietrzu. Możesz pomyśleć m.in. o kuchni ogrodowej murowanej, z kamienia, stali nierdzewnej czy drewnie impregnowanym, które są trwałe i pasują do aranżacji ogrodu.
  2. Zastanów się nad budżetem. Najtańszą opcją będzie letnia kuchnia z palet i desek w wersji DIY, którą zrobisz samodzielnie.
  3. Wybierz grill, który będzie centralnym punktem kuchni ogrodowej. Możesz zdecydować się na grill gazowy, elektryczny i węglowy czy też grill murowany. Każdy typ ma swoje zalety, od klasycznego smaku potraw przygotowywanych na węglu, po łatwość i kontrolę temperatury, jaką oferują grille gazowe, po ekologię sprzętów elektrycznych.
  4. Zadbaj o funkcjonalne wyposażenie, czyli o wygodny zewnętrzny blat, zlewozmywak, szafki kuchenne czy regałach z szufladami na naczynia i akcesoria, które zwiększą komfort użytkowania. Dodatkowo, warto rozważyć instalację paleniska ogrodowego, wędzarni, pieca chlebowego czy małej lodówki.
  5. Funkcjonalna kuchnia ogrodowa powinna mieć stały dostęp do wody czy prądu i mieć zadaszenie.

Kuchnia ogrodowa – jak zaaranżować letnią kuchnię?

Kuchnia w ogrodzie powinna być podzielona na strefy – przygotowania posiłków, gotowania, przechowywania, serwowania oraz biesiadowania. Nie możesz również zapomnieć o odpowiednim oświetleniu kuchni letniej. Wykorzystaj w ogrodzie lampy solarne, zewnętrzne oświetlenie LED, czy klimatyczne latarenki i lampiony, które umożliwią nie tylko komfortowe użytkowanie kuchni po zmroku, ale dodadzą klimatu wieczornym spotkaniom z przyjaciółmi w ogrodzie.

Pamiętaj również, żeby zaplanować w letniej kuchni strefę jadalni. Wybierając stół i krzesła do kuchni ogrodowej, zwróć uwagę na materiały odporne na warunki atmosferyczne. Funkcjonalność i komfort, jak podłokietniki i regulowane oparcia, podnóżki, czy miękkie poduszki, zwiększą wygodę użytkowania. Wybierając meble do letniej kuchni zwróć również uwagę, żeby komponowały się stylistycznie do otoczeniem domu, były solidne i trwałe.

To też może cię zainteresować: Jaki basen ogrodowy dla dzieci – rozporowy, stelażowy czy dmuchany? Sprawdź, co warto wiedzieć przy zakupie. Dobry basen nie musi być drogi

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom