Codzienne pranie może bardzo obciążyć domowy budżet. Jest to czynność, której nie unikniesz i warto do niej podejść z głową. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na tanie pranie, które pozwolą zaoszczędzić czas i pieniądze. Przy wciąż rosnących cenach w sklepach warto pomyśleć o zrobieniu w pełni ekologicznych domowych detergentów do prania. Podpowiadamy jak wykonać samemu proszek do prania, płyn zmiękczający i naturalny odplamiacz, które będą równie skuteczne jak te środki ze sklepu.
Odpowiedni plan i organizacja sposobem na tanie pranie
Zanim przystąpisz do samodzielnego wykonania ekologicznych środków piorących takich jak proszek do prania czy zmiękczacz do tkanin, warto zatrzymać się chwilkę i zastanowić się nad organizacją. Aby pranie było tanie to przede wszystkim:
- załaduj pralkę maksymalnie jak się da (oczywiście biorąc pod uwagę jej ładowność),
- wykorzystaj przydatne funkcje pralki, które pozwolą na oszczędności (krótkie pranie, pranie delikatnych rzeczy, opóźnienie startu, czy pranie nocne),
- pierz tylko te ubrania, które są naprawdę brudne,
- nie używaj za dużo detergentów.
Ekologiczne pranie
Jak zrobić ekologiczny proszek do prania?
Plamy z owoców, trawy, błota czy tłustego jedzenia są trudne do wybawienia. Większość z ludzi uważa, że tylko silne, sklepowe detergenty mogą je usunąć z ubrań. Nic bardziej mylnego. Wystarczy ekologiczny proszek do prania, który można zrobić samemu w domu w kilka minut i bez większego wysiłku. To jeden z najlepszych sposobów na tanie pranie, którym będziecie mogli się pochwalić znajomym.
Przepis na proszek do prania o pięknym zapachu
Składniki:
- 2 kostki mydła do odplamiania (pokruszone),
- 2 szklanki płatków mydlanych,
- 2 szklanki sody,
- 2 szklanki boraksu,
- 20-40 kropli olejku eterycznego.
Wszystkie składniki należy zmiksować blenderem lub mikserem do uzyskania jednolitej mieszanki. Następnie przełożyć do szczelnego słoika i zamknąć. Wystarczy tylko jedna łyżka stołowa domowego proszku do prania na jeden cykl. Przy trudniejszych plamach można dodać szklankę octu.
Przepis na proszek do prania z dodatkiem mydła lub bez
Składniki:
- szare mydło – około 50 gram. (w przypadku twardej wody, ominąć ten składnik),
- soda kalcynowana – około 125 gram.,
- boraks – 125 gram.
Wszystkie składniki połącz ze sobą za pomocą miksera lub blendera. Do średnio brudnego prania wystarczy 1 łyżka stołowa domowego proszku do prania, a przy bardziej brudnych ubraniach dodać 2 łyżki.
Przepis na naturalny zmiękczacz do tkanin
Sposób na tanie pranie to nie tylko wykonanie ekologicznego i niskobudżetowego proszku. Można także samodzielnie stworzyć płyn do zmiękczania tkanin. Ubrania wypłukane w takim płynie będą miękkie, ładnie pachnieć i przede wszystkim nie podrażnią wrażliwej skóry małych dzieci i alergików.
Płyn z soli i sody oczyszczonej
Składniki:
- kilka filiżanek grubej soli morskiej,
- 20-30 kropli olejków eterycznych,
- pół szklanki sody oczyszczonej,
- pojemnik z pokrywką.
Do pojemnika wrzucamy wszystkie składniki i mieszamy. Płyn gotowy. Do płukania wystarczy 2-3 łyżki.
Płyn z octu i sody oczyszczonej
Składniki:
- pół szklanki octu,
- 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej,
- 10 kropel olejku eterycznego,
- mała miseczka.
Wszystkie składniki mieszamy ze sobą. Porcja wystarczy nam na jedno pranie.
Płyn z wody i kwasku cytrynowego
Składniki:
- 220 ml wody,
- 40 g kwasku cytrynowego,
- kilka kropel olejku z drzewa herbacianego,
- pojemnik z pokrywką.
Wszystkie składniki mieszamy w pojemniku. Do płukania używamy 2-3 łyżek.
Tani i ekologiczny odplamiacz do ubrań
Plama po winie, czy trawie jest trudna do usunięcia. Zazwyczaj sięgamy po sklepowe specyfiki, które je usuną, ale czy są one bezpieczne? Niekoniecznie. Warto samemu wykonać odplamiacz do ubrań – to zdecydowanie idealny sposób na tanie pranie, które pozwoli zaoszczędzić kilka złotych.
Składniki:
- 1/4 szklanki mydła na bazie oleju roślinnego (np. mydło kastylijskie);
- 1/4 szklanki gliceryny;
- 2 łyżki boraksu;
- 2 łyżki sody;
- 2 szklanki ciepłej wody.
Do ciepłej wody w butelce należy wrzucić boraks i sodę. Po ich rozpuszczeniu dodajemy kolejne składniki, takie jak mydło i glicerynę. Całość mieszamy (wstrząsamy). Gdy konsystencja jest zbyt gęsta, można dolać trochę wody. Taki odplamiacz do ubrań z łatwością usunie plamy, przy tych bardziej uciążliwych można użyć szczotki z miękkim włosiem.
Jak zrobić domowy wybielacz?
Białe ubrania są modne i ponadczasowe, ale niestety pod wpływem czasu i wielu prań mogą poszarzeć i pożółknąć. Wówczas z pomocą przychodzi sklepowy wybielacz, który jest niezdrowy nie tylko dla organizmu, ale i dla tkanin. Jeżeli chcemy tanio prać, warto obok proszku do prania i zmiękczacza do tkanin zrobić domowy wybielacz. Wszystkie składniki do zrobienia tego ekologicznego detergentu znajdziemy w domu.
Soda oczyszczona to naturalny wybielacz
Soda oczyszczona to jeden z najtańszych sposobów na tanie pranie. Ma właściwości wybielające, antybakteryjne i ściągające. Z białych tkanin usunie brud, pożółkłe plamy z potu oraz tłuszcz.
Do miski z wodą wrzucamy kilka łyżek sody oczyszczonej. Wrzucamy ubrania i moczymy je tak przez 30-40 minut, a następnie płuczemy w naszym wcześniej przygotowanym płynie do zmiękczania tkanin. Wysuszyć pranie, a następnie czynność powtórzyć.
Cytryna jako naturalny wybielacz
Sok z cytryny idealnie wybieli ubrania. Z tkanin usunie zaschnięte resztki jedzenia oraz plamy z potu – to świetny sposób na tanie pranie, które sprawi, że w naszym portfelu zostanie więcej pieniędzy.
Sok z kilku cytryn wlewamy do miski z letnią wodą. Wrzucamy do niej białe ubrania i pozostawiamy je tak na około 40 minut. Następnie pierzemy je tak jak zawsze, wykorzystując wcześniej przygotowany proszek do prania.
Tanie pranie, czyli jak wybielić ubrania przy pomocy wody utlenionej
Woda utleniona to naturalny wybielacz, który przywróci biały kolor twoim ubraniom tanio i bezpiecznie.
Wymieszaj wodę z wodą utlenioną w proporcji 3:1 w misce i zamocz w roztworze białe ubrania. Pozostaw na 2 godziny, a następnie wypierz odzież w pralce. Jeśli plamy są wyjątkowo uporczywe, zwilż najbardziej poplamione miejsca i zastosuj wodę utlenioną bezpośrednio na plamę.