Lofty, szczególnie te, urządzane w autentycznych, starych obiektach dają niesamowite możliwości aranżacyjne. Oryginalne połączenie starego z nowym i wykorzystanie industrialnych przestrzeni jako mieszkalnych to doskonała propozycja dla indywidualistów, ceniących niebanalny styl.
– Takie osoby łączy zamiłowanie do stylu poprzemysłowego. Stawiają na cegłę, stal, beton, przy czym chcą, żeby lokal pozostał przytulny. Z pomocą architektów udowadniają, że to możliwe – mówi Małgorzata Chabzda, architekt Nowej Papierni we Wrocławiu.
Nie możesz zamieszkać w prawdziwej starej fabryce? Polecamy soft lofty, czyli sposób na loft w nowym budynku
Stara fabryka jak nowa, czyli przepis na loft
Zapotrzebowaniu na takie oryginalne przestrzenie wychodzą naprzeciw adaptacje starych fabrycznych budynków. Świetnym przykładem jest Nowa Papiernia we Wrocławiu, czyli fabryka papieru zbudowana w 1889 roku, przekształcona w nowoczesne i oryginalne miejsce do życia. Jednym z jej mieszkańców jest Ireneusz Stermach, który urządził piękny loft z pomocą architekt Małgorzaty Chabzdy. Beton na ścianach, metal na podłodze, huśtawka zamontowana pod sufitem to tylko niektóre z ciekawych pomysłów aranżacyjnych, a całość kojarzy się z industrialnymi mieszkaniami w Berlinie czy Nowym Jorku.
– Projekt zakładał ładne wyeksponowanie historycznej XX-wiecznej cegły i połączenie jej z nowoczesnymi materiałami – głównie betonem, szkłem i stalą. Starannie zaprojektowane wnętrza urzekają estetyką, są przy tym jednak bardzo praktyczne, co stało się możliwe dzięki wykorzystaniu nieprzeciętnej wysokości loftu – mówi Ireneusz Stermach, właściciel loftu.
Loft z antresolą
Oryginalny loft ma cztery metry wysokości, co jest niezwykłym atutem tego mieszkania. Aż się prosiło, żeby wykorzystać go praktycznie. W ten sposób powstała nowoczesna antresola, wykonana między innymi ze stali i szkła. Specjalna konstrukcja sprawia, że antresola nie ingeruje w strukturę zabytkowego budynku. Prowadzą na nią schody z przemysłowej, tłoczonej blachy, co pięknie nawiązuje do przeszłości budynku.
Na antresoli urządzono sypialnię oraz wygodne domowe biuro. Antresola znajduje się nad łazienką oraz kuchnią, która otwiera się na jadalnię, tworząc typowo loftową, otwartą przestrzeń.
Udomowiona przestrzeń fabryki
Jadalnia również z salonem tworzy otwartą przestrzeń – usunięto znajdującą się tu wcześniej ścianę działową. Salon to oczywiście przestrzeń relaksu, z wygodną kanapą i telewizorem.
W wystroju loftu ważną rolę odgrywają elementy pofabryczne – goła cegła na ścianach i suficie, stropy o oryginalnym kształcie, duże okna. Do tego dobrano piękne industrialne lampy i minimalistyczne meble. Ale zadbano także o dodatki, które „udomowiają” przestrzeń, takie jak fotel-huśtawka zamontowany pod sufitem, czy poduszki lewitujące na ścianie.
Szukasz ciekawych detali? Polecamy kolorowe ramki włączników światła
Awangardowa łazienka
Jednym z elementów tego loftu, który szczególnie przyciąga uwagę, jest łazienka – wykończona niemal w całości metalem. Na jej ścianach i podłogach znalazły się stal nierdzewna i aluminium, uzupełnione o białe, błyszczące powierzchnie.
– Zależało nam na zachowanie pofabrycznego klimatu i uzyskanie niepowtarzalnego pomieszczenia. Nie chcieliśmy, tak jak wszyscy, korzystać z kafelek czy ceramiki. Zdecydowaliśmy się na zastosowanie blachy, która znajduje się właściwie wszędzie – od sufitu, przez ściany, po podłogę. Są to różne rodzaje blach, przez co przy okazji chcieliśmy zmniejszyć koszty – mówi Ireneusz Stermach.