Dozowniki do mydła – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Materiał informacyjny lazienkaplus.pl
Dbanie o odpowiednią higienę rąk i minimalizowanie ryzyka przenoszenia bakterii jest dziś szczególnie ważne. Dlatego, zamiast tradycyjnych kostek mydła, coraz częściej sięgamy po bardziej higieniczne dozowniki. Wbrew pozorom jednak wybór tego akcesorium nie jest najłatwiejszą sprawą. Na runku znaleźć można dozowniki do mydła bezdotykowe i ręczne; stojące, podwieszane i wbudowane w blat; duże i małe; na płyn lub piankę – który wybrać, by był jak najbardziej funkcjonalny? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby oszczędzić sobie późniejszych rozczarowań i frustracji.

Jak wybrać dozownik do mydła? Określ jego przeznaczenie

Pierwszym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze dozownika do mydła jest miejsce, w którym ma się znaleźć (np. łazienka publiczna, biuro, czy – patrząc w „domowych” kategoriach – kuchnia lub łazienka). Liczą się tu przede wszystkim dwie kwestie:

  • liczba osób, które będą korzystały z dozownika
    Jeśli dziennie będzie to ponad 100 osób, co oznacza duże natężenie ruchu, dozownik powinien być jak najbardziej pojemny; jeśli z łazienki korzysta poniżej 100 osób lub nawet tylko garstka, natężenie ruchu jest średnie lub małe, więc pojemnik może być odpowiednio mniejszy.

    Przy dużym ruchu i częstym użytkowaniu dozowniki do mydła powinny być też wykonane z trwałego materiału, odpornego na uszkodzenia, jak metal czy wytrzymałe tworzywo sztuczne. W domowej łazience czy kuchni śmiało możesz rozszerzyć wybór o opcje bambusowe, ceramiczne, szklane czy kamienne, ponieważ ryzyko uszkodzenia jest znacznie mniejsze.

  • typ osób, które korzystają z dozownika
    Jeśli to domownicy, możesz zdecydować się na dozownik do mydła ręczny; jeśli obcy ludzie (np. w biurze lub w restauracji), lepiej wybrać automatyczny dozownik mydła, aby zminimalizować roznoszenie bakterii.

Dozownik do mydła stojący czy podblatowy? Wybierz sposób montażu

Jedną z pierwszych decyzji, jaką musisz podjąć przed wyborem konkretnego dozownika do mydła jest też sposób montażu. Może być inwazyjny (trwałe zamocowanie do powierzchni) lub bezinwazyjny (ulokowanie czasowe, bez mocowania na stałe). Jakie masz opcje?

  • dozownik do mydła stojący – to najpopularniejszy model dozowników. Jest dostępny w każdym sklepie z wyposażeniem wnętrz; można go postawić w dowolnym miejscu – na brzegu umywalki, na blacie lub na szafce, w zależności od tego, gdzie masz miejsce. Ma rozbudowaną ofertę wzorniczą i kolorystyczną, więc łatwo dopasować go do stylu wnętrza;
  • dozownik do mydła montowany do ściany za pomocą ssawek lub taśmy – łatwo go zamocować, bez konieczności wiercenia w ścianie (ale uwaga – taśmy i ssawki mogą po pewnym czasie się odkleić); nie zajmuje miejsca na blacie, więc świetnie sprawdzi się w małej łazience;
  • dozownik podwieszany – jest podobny do poprzednika, ale montuje się go na stałe do ściany; jeśli interesuje cię taki model, dobrze zastanów się, gdzie ma wisieć, aby niepotrzebnie nie zniszczyć tynków lub płytek;
  • dozownik do zabudowy – polecany zwłaszcza do kuchni, najczęściej dostępny jest w komplecie ze zlewozmywakiem (na rynku można znaleźć również modele łazienkowe, zintegrowane z szafką, przeznaczone głównie do łazienek użyteczności publicznej); zaletą tego rodzaju dozownika jest dyskretny wygląd i większy porządek na blacie; jednak trudniej go naprawić lub wymienić w razie awarii.

Dozownik do mycia bezdotykowy czy ręczny? Określ sposób użycia

Kolejnym ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę przy zakupie dozownika do mydła jest sposób użycia. Na rynku istnieją dwa rodzaje dozowników, różniące się mechanizmem działania: dozownik do mycia manualny (ręczny) oraz dozownik do mycia bezdotykowy (elektroniczny, z czujnikiem ruchu).

  • Dozownik do mydła manualny jest najprostszą wersją tej grupy produktów. Działa poprzez naciśnięcie pompki. Jeśli chcesz uzyskać więcej płynu lub pianki, naciskasz pompkę kilka razy. Ręczny dozownik jest mniej higieniczny od elektronicznego – wymaga dotknięcia urządzenia, co grozi ryzykiem rozprzestrzenienia się bakterii. Z drugiej strony jest tańszy i łatwiej dostępny (można go znaleźć w niemal każdym sklepie z działem zawierającym akcesoria do wyposażenia łazienki). Prosty mechanizm ogranicza też ryzyko awarii, więc dozownik może służyć przez wiele lat.

    Odmianą ręcznego dozownika mydła jest dozownik łokciowy. Montuje się go na ścianie, głównie w toaletach publicznych (np. w centrach handlowych), aby zniwelować przenoszenie bakterii z rąk. Ten rodzaj dozownika nie jest jednak zbyt wygodny, dlatego nie poleca się go do montowania w domu.

  • Automatyczny dozownik mydła wyposażony jest w fotokomórkę, która uruchamia mechanizm urządzenia, gdy wyczuje ruch ręki. Dozownik precyzyjnie odmierza porcję płynu lub pianki do mycia, co pozwala na większe oszczędności zapasów. Największą zaletą automatycznego dozownika do mydła jest jednak to, że nie wymaga bezpośredniego kontaktu z pompką czy górną częścią pojemnika, przez co całkowicie likwiduje ryzyko roznoszenia bakterii (co szczególnie ważne w obecnych czasach). Właśnie to czyni go najlepszą opcją do łazienek publicznych oraz do domów zamieszkujących przez rodzinę lub takich, w których często gości się znajomych.

Dozownik do mydła na wiele lat? Sprawdź system uzupełniania mydła

Istotnym czynnikiem przy wyborze odpowiedniego dozownika do mydła jest też system jego uzupełniania. Niektóre dozowniki mogą być uzupełniane tylko określonymi rodzajami wkładów – rekomendowanymi przez producenta. Jeśli spodoba ci się akurat taki model, upewnij się, że dodatkowe wkłady są łatwo dostępne i kupisz je w szybko i wygodnie (stacjonarnie lub online). Jeśli dostępność będzie ograniczona, dozownik szybko przestanie być użyteczny.

Pod tym względem lepszą opcją są dozowniki mydła, które można uzupełnić dowolnym rodzajem płynu czy pianki, dostępnym w każdej drogerii czy sklepie osiedlowym. Oprócz lepszej osiągalności, masz też zdecydowanie szerszą ofertę produktową – możesz testować preparaty różnych marek i wybierać różne zapachy i właściwości mydła, w zależności od aktualnych potrzeb. Dzięki bezproblemowemu uzupełnianiu, dozownik może pozostać w użyciu przed długi czas.

Dozownik do mydła podkreślający styl łazienki – dopasuj design do aranżacji

Dozowniki do mydła wydają się niepozorne, ale pełnią ważną rolę w wystroju całego wnętrza. Subtelnie spajają przyjętą aranżację i sprawiają, że pomieszczenie jest harmonijne, spójne i dopracowane. Jak dobrać dozownik do stylu łazienki lub kuchni?

  • W nowoczesnych wnętrzach najlepiej sprawdzają się modele oszczędne, o stonowanej kolorystyce, przy czym niekoniecznie musi to być klasyczne trio – biel, czerń lub szarość. Dla podkręcenia wystroju śmiało można wprowadzić tu odrobinę intensywniejszego koloru. Nowoczesność wnętrza doskonale podkreślą też dozowniki do mydła z czujnikiem ruchu o futurystycznym designie.
  • Łazienki inspirowane stylem loftowym można uzupełnić o dozowniki do mydła metalowe lub z tworzywa sztucznego – w kolorze szarym lub czarnym. Ciekawie zaprezentują się tu również dozowniki szklane, przypominające klasyczną butelkę w kolorze brązu lub butelkowej zieleni.
  • W łazienkach glamour najlepiej sprawdzą się przezroczyste, przypominające kryształ dozowniki szklane lub porcelanowe.
  • Naturalnym uzupełnieniem łazienki minimalistycznej będzie dozownik do mydła bezdotykowy – najlepiej w kolorze baterii umywalkowych.

Wszystkie najciekawsze modele dozowników do mydła znajdziesz w sklepie lazienkaplus.pl – jednym z najlepiej wyposażonych sklepów online z ceramiką łazienkową i akcesoriami do domu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl
Dodaj ogłoszenie