Kuchnia robiona na zamówienie czy gotowa – plusy i minusy

Wojciech Lechowski
Meble robione na zamówienie są znacznie droższym rozwiązaniem niż meble kupione w markecie budowlanym, ale można mieć gwarancje, że spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.
Meble robione na zamówienie są znacznie droższym rozwiązaniem niż meble kupione w markecie budowlanym, ale można mieć gwarancje, że spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Max Vakhtbovych Pexels.com
Osoby urządzające kuchnie zawsze stają przed dylematem wyboru odpowiednich mebli. Do ich dyspozycji pozostają gotowe i niezbyt drogie zestawy, które można nabyć w salonach meblowych bądź marketach budowlanych oraz szafki wykonane na indywidualne zamówienie. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i wady.

Na kuchnię dostępną praktycznie od ręki nie wydamy fortuny, ale też nie nabędziemy mebli najwyższej jakości, które idealnie wkomponują się w każde (zwłaszcza bardziej nietypowe) pomieszczenie. Z kolei szafki wykonane na zamówienie w renomowanej stolarni będą idealnie dopasowane wymiarowo do naszych potrzeb oraz będą charakteryzowały się solidną konstrukcją i pożądaną estetyką, ale mogą kosztować sporo. Cena zależna jest od ich liczby, zastosowanego podczas produkcji materiału, wybranych okuć i samego wykonawcy. Uwzględniając elementy górne i dolne, nawet przy niezbyt dużym pomieszczeniu, trzeba liczyć się ze znacznym wydatkiem finansowym.

Gotowe zestawy kuchenne

Zestaw mebli składający się z kilku szafek kuchennych kupimy w markecie budowlanym już za kilkaset złotych. Niska cena to z pewnością atut tego rodzaju produktów. Jednak czy ciąg meblowy o długości około 200 cm zaspokoi nasze potrzeby? W skład takich zestawów wchodzi najczęściej szafka zlewozmywakowa (80 cm), dwie lub trzy szafki dolne oraz tyle samo szafek górnych (wraz z szafką okapową), rozlokowanych po całej długości blatu, który przeważnie także jest już wliczony w koszt zakupu. Uwzględniając fakt, że nawet niewielkich wymiarów kuchnie chcemy najczęściej zagospodarowywać na dwóch ścianach – mebli będzie zdecydowanie za mało. Wprawdzie poszczególne elementy zawsze można dokupić oddzielnie, ale tu z kolei znów pojawia się pytanie: czy standardowe wymiary szafek zdołają sprostać naszym oczekiwaniom aranżacyjnym?

Inną kwestią jest jakość oferowanych (jako gotowe) mebli kuchennych. Po pierwsze – należy zdawać sobie sprawę, że właściwie zawsze są to produkty przeznaczone do samodzielnego montażu. Oznacza to kupno określonej ilości paczek, w których każda część - każdej szafki znajduje się oddzielnie. Oczywiście producenci dołączają szczegółowe instrukcje składania poszczególnych elementów oraz wszystkie niezbędne do powyższego celu akcesoria (zawiasy, śruby, wkręty, uchwyty, haki, itp.). Jednak realia okazują się różne i zdarza się, że nie wszyscy nabywcy odpowiednio dobrze radzą sobie z samodzielną konstrukcją zabudowy kuchennej. Po  zmontowaniu całości często powstają szpary i nierówności oraz pojawia się problem z właściwym wypoziomowaniem ciągu. Do montażu można wprawdzie zatrudnić fachowca, ale zwiększa to koszty i powoduje, że nasza kuchnia nie będzie już taka tania, jak zakładaliśmy to wstępnie.

Druga sprawa to jakość materiałów, z których wykonywane są gotowe meble kuchenne. Do ich produkcji wykorzystuje się na ogół najtańsze płyty wiórowe, które już po niedługim czasie ulegają odkształceniom, wykruszają się i szybko niszczeją. Niezbyt solidne są także okucia, które przecież mają ogromne znaczenie w funkcjonalności kuchni. Nie oczekujmy też w tym przypadku niepowtarzalności wzorów i wyszukanej stylistyki frontów. Przeważnie stosuje się tu najbardziej popularne okleiny imitujące drewno bądź równie typowe laminaty.

Meble kuchenne na zamówienie

Na zamówienie można wykonać meble o dowolnych wymiarach, z wybranego materiału, bardzo zróżnicowane wzorniczo, kolorystycznie, wyposażone w różnorodne okucia, itp. Potencjalnemu wykonawcy możemy przedstawić własną wizję kuchni lub poprosić o pomoc w jej skomponowaniu kompetentną osobę. Większość renomowanych stolarni meblowych współpracuje z projektantami, którzy za niewielką opłatą przyjeżdżają na miejsce montażu, dokonują precyzyjnych pomiarów i proponują przynajmniej kilka różnych pomysłów. Oczywiście podczas projektowania kuchni wspólnie z fachowcem, jak najbardziej wskazane jest prezentowanie indywidualnych oczekiwań i preferencji. Dobre porozumienie na tym etapie jest gwarancją na  uzyskanie zadowalających efektów końcowych.

Powinniśmy pamiętać, że wszelkiego rodzaju plany i nanoszone poprawki wymagają formy pisemnej lub przynajmniej elektronicznej. Pozwala to uniknąć późniejszych nieporozumień i nie powoduje sporów. Ostateczna akceptacja (lub też nie) powstałego projektu leży w naszej gestii. Do tego czasu mamy też prawo do przedstawiania uwag i wnoszenia zastrzeżeń. Po zaakceptowaniu mebli na zamówienie konieczne jest sporządzenie szczegółowej umowy, w której powinna znaleźć się również dokładna wycena. Na tym etapie wiemy już zatem, ile dokładnie będzie kosztowała nasza kuchnia. W koszty wliczony jest przeważnie montaż. Choć możemy z niego zrezygnować na rzecz samodzielnego wieszania i ustawiania szafek.

W tym przypadku nie będziemy mieli do czynienia z meblami w paczkach, a z poskręcanym wyposażeniem kuchennym, do którego co najwyżej trzeba będzie dokręcić uchwyty. Rezygnacja z profesjonalnego montażu nie jest jednak szczególnie polecana, gdyż ekipy montażowe działają bardzo sprawnie i dysponują specjalistycznym sprzętem, np. do wycinania otworów w blatach, mocowania szafek na lekkich ścianach z karton – gipsu, itp. Na ogół, po fachowcach zastajemy czystą, kompletną i gotową do zagospodarowania nową kuchnię.

Zalet mebli kuchennych robionych na indywidualne zamówienie jest oczywiście dużo więcej i pewnie każdy z nas byłby za takim właśnie rozwiązaniem, gdyby nie cena. Są zdecydowanie droższe niż szafki produkowane seryjnie i trzeba na nie cierpliwie poczekać. Tak koszty, jak i czas realizacji zamówienia są bardzo różne. Jedno i drugie zależy od wybranego producenta, dostępności i rodzaju materiałów, ilości potrzebnych nam elementów i wielu innych czynników. Kuchnia tego rodzaju może kosztować kilka tysięcy, ale przy większej fantazji zamawiającego koszty mogą wzrosnąć nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Alternatywne meble systemowe

Meble systemowe (modułowe) to oferowane przez danego producenta elementy (szafki kuchenne), które można łączyć w dowolnie zaprojektowane zestawy. Tego rodzaju kuchnie są dobrej jakości i nie kosztują majątku. Nie trzeba też długo czekać na ich dostarczenie oraz montaż. Możliwość samodzielnej kombinacji poszczególnych części w zestawie, pozwala dopasować zabudowę do indywidualnych potrzeb i preferencji. Przeważnie mamy też określony wybór wzorów i kolorów frontów oraz zróżnicowaną stylistykę uchwytów, co daje szansę na stworzenie całkiem oryginalnego wystroju pomieszczenia kuchennego (przy rozsądnej wysokości wydatków). Takie meble nabędziemy w renomowanych salonach meblowych, gdzie uzyskamy również fachowe doradztwo i pomoc przy realizacji projektu.

Moduły z całą pewnością stanowią alternatywę dla drogich mebli na wymiar i z dużym powodzeniem zastępują ograniczone wzorniczo zestawy gotowe. Ciekawostką jest fakt, że w tej postaci nabyć można również szafki przeznaczone pod zabudowę najbardziej typowych pod względem wymiarów sprzętów AGD.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl